Jak napisać CV?

Jak napisać CV?

Jak napisać CV? To pytanie z pewnością nie jednej osobie spędziło sen z powiek. Nic dziwnego. CV to dokument, od którego często zależy nasz sukces w rekrutacji. To nasza wizytówka, za pomocą której prezentujemy się rekruterowi. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie CV, zarówno na płaszczyźnie merytorycznej, jak i wizualnej.

Zależy Ci na tym, aby Twoje CV zainteresowało pracodawcę i zagwarantowało Ci zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną? Niezależnie od tego, czy Twoja odpowiedź na to pytanie brzmi TAK czy NIE, warto zapoznać się z naszym wpisem, przecież kilka wskazówek przyda się każdemu z nas 🙂

CV rzadko jest czytane w całości. Dlatego tak istotne są konkretne informacje.  Osoba do której trafia CV poświęca na zapoznanie się z nim dosłownie kilka sekund.  To czas, w którym zawarte przez nas treści  muszą zainteresować rekrutera na tyle, aby zechciał zapoznać się z dokładniej z naszą kandydaturą. Jak to zrobić? To proste.  Dostosuj swoją aplikację do stanowiska, o które się ubiegasz. Podkreśl cechy i doświadczenie, które będą istotne dla pracodawcy. Skupiając się na warstwie merytorycznej CV, nie zapomnij o odpowiednim wyglądzie dokumentu. Zadbaj o ciekawą grafikę, odpowiednie ułożenie tekstu i czytelną czcionkę. Sprawdź czy dokument nie zawiera żadnych błędów ortograficznych czy literówek. Pamiętaj CV liczą się zarówno konkretne informacje, jak i estetyka.


Co powinno znaleźć się w CV?

Na wstępie naszego CV warto umieścić krótkie podsumowanie zawodowe. Umieszczenie w CV kilka zdań dotyczących naszych osiągnięć, celów zawodowych oraz cech charakteru jest mile widziane. Taki personalny wstęp przykuwa uwagę rekrutera. Przekonaj go do siebie, aby zechciał zapoznać się z całością Twojego CV  🙂

Zdjęcie – to ważny, o ile nie najważniejszy element CV. Wzrok osoby przeglądającej CV w pierwszej kolejności wędruje na zdjęcie kandydata. Dlatego zadbaj o to, aby fotografia była profesjonalna i estetyczna.

CV powinno zawierać podstawowe dane osobowe kandydata, takie jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, datę urodzenia. Ważne są także dane kontaktowe, czyli podanie aktualnego numeru telefonu oraz adresu e-mail, z którego obecnie korzystamy. Sprawdź wszystko dokładnie przed wysłaniem aplikacji! Nawet najmniejsza pomyłka może sprawić, że pracodawca nie będzie mógł się z Tobą skontaktować. Wróćmy jeszcze na moment do adresu e-mail. Powinien brzmieć on profesjonalnie, najlepiej składać się z imienia i nazwiska. To ważne, ponieważ nieprofesjonalny adres e-mail może zostać źle odebrane przez potencjalnego pracodawcę. Zatem przed wysłaniem CV zastanów się, czy nie powinieneś zmienić adresu mailowego 🙂

Wykształcenie, to kolejny element CV. Należy tutaj wymienić poszczególne etapy edukacji, uwzględniając daty ich rozpoczęcia i zakończenia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wypisać wszystkie miejsca, w których mieliśmy okazję się uczyć. Pracodawca nie będzie wnikał w to, do jakiej szkoły podstawowej uczęszczaliśmy 😉 Podaj nazwę uczelni, kierunek studiów wraz ze specjalizacją. Możesz uwzględnić także tryb studiów. Właśnie te informacje powiedzą pracodawcy najwięcej.
Pamiętaj –  ten element CV charakteryzuje się odwrotną chronologią.

Następnie powinniśmy skupić się na doświadczeniu zawodowym. W tym wątku najważniejsze są informacje dotyczące: daty rozpoczęcia oraz zakończenia pracy, nazwa firmy, w której pracowaliśmy, a także stanowisko. Do tych informacji warto dołączyć krótkim opis, dotyczący zakresu wykonywanych przez nas obowiązków. Tutaj ponownie mamy do czynienia z odwróconą chronologią. Zatem wypisując dotychczasowe miejsca pracy, pamiętaj o tym, aby na górze znalazło się stanowisko, które ostatnio zajmowałeś.

Dodatkowe umiejętności to kwalifikacje, których nie mogliśmy umieścić w części dotyczącej wykształcenia, a o których warto wspomnieć. To umiejętności, które mogą okazać się przydatne w pracy, czyli: kursy i szkolenia, znajomość języków obcych, znajomość konkretnych programów komputerowych czy prawo jazdy.

W CV warto wspomnieć także o zainteresowaniach. Należy wystrzegać się ogólników. Zainteresowania powinny były sprecyzowane. Zainteresowania mogą stanowić także przedmiot rozmowy podczas spotkania rekrutacyjnego. Dlatego wskażmy na to, co naprawdę nas pasjonuje.  Tylko pamiętaj – bądź szczery. Kto wie, może przyszły pracodawca podziela Twoje zainteresowania 🙂

Pamiętaj, aby na końcu CV umieścić klauzulę o ochronie danych osobowych. Jeśli tego nie zrobisz, zgodnie z prawem, pracodawca nie będzie mógł się z Tobą skontaktować.

 

Mam nadzieję, że przytoczone powyżej wskazówki okażą się pomocne.
Powodzenia!